Email
Password
Remember meForgot password?
    Log in with Twitter

article imageThe complete list of the 83rd Annual Academy Award nominations

By Andrew Moran     Jan 25, 2011 in Entertainment
Los Angeles - The best and brightest in the world of cinema are honored at the Academy Awards, otherwise known as Oscars. The Academy announced their list of 2010 nominees Tuesday at the Samuel Goldwyn Theater.
There are 33 days until the 83rd Academy Awards ceremony at the historic Kodak Theatre. The awards ceremony will be co-hosted by James Franco and Anne Hathaway. It will be broadcasted to more than 200 countries around the world.
At the end of December, mailing ballots were given to 5,755 voting members to select the best motion picture, best actor, best director, best featured-length documentary, best screenplay and so on.
On Tuesday, Sherak and Mo'Nique announced the nominees in 10 of the 24 award categories at a live news conference. “The King’s Speech” led the nominations with 12, “True Grit” was second with 10 and the summer box office smash hit “Inception” was nominated for six Academy Awards, including Best Picture and Best Original Screenplay.
Below is the entire list of nominations:
Best Picture
The King s Speech poster
The King's Speech poster
Wikimedia
“Black Swan,” “The Fighter,” “Inception,” “The Kids Are All Right,” “The King’s Speech,” “127 Hours,” “The Social Network,” “Toy Story 3,” “True Grit” and “Winter’s Bone.”
Best Actor in a Leading Role
Javier Bardem for “Biutiful,” Jeff Bridges for “True Grit,” Jesse Eisenberg for “The Social Network,” Colin Firth for “The King’s Speech” and James Franco for “127 Hours.”
Best Actor in a Supporting Role
Christian Bale for “The Fighter,” John Hawkes for “Winter’s Bone,” Jeremy Renner for “The Town,” Mark Ruffalo for “The Kids Are All Right” and Geoffrey Rush for “The King’s Speech.”
Best Actress in a Leading Role
Annette Benning for “The Kids Are All Right,” Nicole Kidman for “Rabbit Hole,” Jennifer Lawrence for “Winter’s Bone,” Natalie Portman for “Black Swan” and Michelle Williams for “Blue Valentine.”
Best Actress in a Supporting Role
Amy Adams for “The Fighter,” Helena Bonham Carter for “The King’s Speech,” Melissa Leo for “The Fighter,” Hailee Steinfeld for “True Grit” and Jacki Weaver for “Animal Kingdom.”
Director Christopher Nolan and cast members Leonardo DiCaprio and Cillian Murphy on the set of  Ince...
Director Christopher Nolan and cast members Leonardo DiCaprio and Cillian Murphy on the set of 'Inception'
Warner Bros
Best Director
Darren Aronofsky for “Black Swan,” David O. Russell for “The Fighter,” Tom Hooper for “The King’s Speech,” David Fincher for “The Social Network” and the Coen Brothers for “True Grit.”
Best Original Screenplay
Mike Leigh’s “Another Year,” Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson;
Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnso for “The Fighter,” Christopher Nolan’s “Inception,” Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg for “The Kids Are All Right” David Seidler’s “The King’s Speech.”
Best Adapted Screenplay
Danny Boyle and Simon Beaufoy for “127 Hours,” Aaron Sorkin’s “The Social Network,” Michael Arndt; Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich for “Toy Story 3,” Coen Brothers’ “True Grit” and Debra Granik and Anne Rossellini for “Winter’s Bone.”
Best Cinematography
Matthew Libatique for “Black Swan,” Wally Pfister for “Inception,” Danny Cohen for “The King’s Speech,” Jeff Cronenweth for “The Social Network” and Roger Deakins for “True Grit.”
Best Film Editing
Toy Story 3.
Toy Story 3.
Disney / Pixar
Andrew Weisblum for “Black Swan,” Pamela Martin for “The Fighter,” Tariq Anwar for “The King’s Speech,” Jon Harris for “127 Hours” and Angus Wall and Kirk Baxter for “The Social Network.”
Best Visual Effects
Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips for “Alice in Wonderland,” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi for “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1,” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell for “Hereafter,” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb for “Inception” and Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick for “Iron Man 2.”
Best Sound Mixing
Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick for “Inception,” Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley for “The King’s Speech,” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin for “Salt,” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten for “The Social Network” and Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland for “True Grit.”
Best Sound Editing
Richard King for “Inception,” Tim Myers and Michael Silvers for “Toy Story 3,” Gwendolyn Yales Whittle and Addison Teague for “Tron: Legacy,” Skip Lievsay and Craig Berkey for “True Grit” and Mark P. Stoeckinger for “Unstoppable.”
A scene from The Social Network. Jesse Eisenberg as Facebook CEO Mark Zuckerberg
A scene from The Social Network. Jesse Eisenberg as Facebook CEO Mark Zuckerberg
Courtesy Sony Pictures
Best Makeup
Adrien Morot for “Barney’s Vision,” Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng for “The Way Back” and Rick Baker and Dave Elsey for “The Wolfman.”
Best Costume Design
Colleen Atwood for “Alice in Wonderland,” Antonella Cannarozzi for “I Am Love,” Jenny Beaven “The King’s Speech,” Sandy Powell for “The Tempest” and Mary Zophres for “True Grit.”
Best Art Direction
“Alice in Wonderland,” “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1,” “Inception,” “The King’s Speech” and “True Grit.”
Best Original Score
John Powell for “How to Train Your Dragon,” Hans Zimmer for “Inception,” Alexandre Desplat for “The King’s Speech,” A.R. Rahman for “127 Hours” and Trent Reznor and Atticus Ross for “The Social Network.
Best Original Song
“Coming Home” from “Country Strong” Music and Lyric by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
“I See the Light” from “Tangled” Music by Alan Menken Lyric by Glenn Slater
“If I Rise” from “127 Hours” Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
“We Belong Together” from “Toy Story 3" Music and Lyric by Randy Newman
Best Feature Documentary
Untitled
Paramount Pictures
“Exit through the Gift Shop,” “Gasland,” “Inside Job,” “Restrepo” and “Waste Land.”
Best Short Documentary
“Killing in the Name,” “Poster Girl,” “Strangers No More,” “Sun Come Up” and “The Warriors of Qiugang.”
Best Foreign Language Film
Mexico’s “Biutiful,” Greece’s “Dogtooth,” Denmark’s “In a Better World,” Canada’s “Incendies” and Algeria’s “Outside the Law (Hors-la-loi).”
Best Animated Short Film
“Day & Night,” “The Gruffalo,” “Let’s Pollute,” “The Lost Thing” and “Madagascar, carnet de voyage (a journey diary).”
Best Short Live Action Film
“The Confession,” The Crush,” “The God of Love,” “Na Wewe” and “Wish 143.”
Best Animated Feature Film
“How to Train Your Dragon,” “The Illusionist” and “Toy Story 3.”
More about Academy awards, Oscar nominations, Film
More news from
Entertainment Video
Latest News
Top News